1. Από ηλεκτροπληξία δεν ξέρω, από έμφραγμα όταν έρθει η ΔΕΗ πιο πιθανό.

  2. αμα ειναι καινουργιο τοτε δεν θα δεις σχεδον καθολου διαφορα ειδικα αν εχει μεγαλη αντισταση

  3. Το νερό στο θερμοσίφωνα ζεσταίνεται μέσω ενός πηνίου στο κέντρο του, το οποίο το διαπερνά ηλεκτρισμός. Το ρεύμα ζεσταίνει το πηνίο, το πηνίο ζεσταίνει το νερό. Το πηνίο βέβαια, δε βρίσκεται σε άμεση επαφή με το νερό, άλλα περιβάλλεται από ένα προστατευτικό περίβλημα. Θεωρητικά, μπορεί αυτό το περίβλημα με το καιρό να πάθει ρωγμή, να έρθει έτσι το νερό σε άμεση επαφή με το ρεύμα, και από εκεί το ρεύμα να χτύπησει εσένα όταν κάνεις μπάνιο. Βέβαια όπως έχουν πει άλλοι, οι καινούργιοι θερμοσίφωνες (δηλαδή όσοι δεν είναι προπολεμικοι) έχουν δικλείδες ασφαλείας, ώστε αυτό να είναι πρακτικά αδύνατο να συμβεί.

  4. Εμ να πούμε εδώ ότι εκτός αν κάνει μπάνιο με αλατόνερο ακόμα και η αντίσταση να κάνει επαφή με το νερό δεν υπάρχει περίπτωση η αντίσταση μεταξύ του νερού στο θερμοσίφωνα μέχρι το σιφόνι να μην είναι τεράστια οπότε και αυτό να συμβεί πιθανότητες για ηλεκτροπληξία είναι πάλι ελάχιστες. Επίσης Path of Least resistance θα είναι λογικά ο θερμοσίφωνας ο ίδιος και όχι το σώμα του φίλου/φίλης.

  5. Ακόμα και νεότεροι θέλει προσοχή γιατί μπορεί αυτός που έκανε την εγκατάσταση να ήταν ηλίθιος και να μην έχει συνδέσει σωστά το σύστημα.

  6. Είτε θα πεθάνεις από ηλεκτροπληξία είτε από το εγκεφαλικό όταν θα σου έρθει ο λογαριασμός οπότε δεν χάνεις τίποτα.

  7. Όχι φίλτατε η ζωή είναι καλή για να πεθαίνουμε για λογαριασμούς ΔΕΗ . :) πλακα κανω

  8. Τίποτα απολύτως εφόσον η εγκατάσταση και ο θερμοσίφωνας δεν είναι προηγούμενων δεκαετιών.

  9. Η μόνη διόρθωση που θα έκανα στο σχόλιο αυτό θα ήταν η αλλαγή της λέξης αδύνατο με τη λέξη απίθανο για τυπικούς λόγους

  10. Προσπαθώ να πείσω τη συζηγο οτι δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα ηλεκτροπληξιας λόγο των ασφαλειών και του ρελε διαρροής, σε σπίτι 10ετιας, και είμαι ηλεκτρολογος. Nope!

  11. Εμένα ο ηλεκτρολόγος μου είπε ποτέ μπανιο με ανοικτό θερμοσίφωνα και το σπιτι είναι 15ετιας. (Τον είχα φέρει βεβαια επειδή σταζει ο θερμοσίφωνας και μου χε πει ότι δεν είναι τίποτα κάποιο παξιμάδι θέλει σφιξιμο🤔)

  12. Τα ίδια τραβάω και εγώ με τους γονείς μου. Μένουν σε σπίτι 10ετιας και ενώ είμαι ηλ. μηχ. (και αυτοί έχουν επίσης βγάλει πανεπιστήμιο) δεν πείθονται με τίποτα όταν τους λέω ότι είναι ασφαλές να κανεις μπάνιο με ανοιχτό θερμοσίφωνα

  13. Ξαπλώνω, μπαινω Reddit, βλεπω το ποστ, παω κλεινω θερμοσίφωνα! Tnx mate!!!

  14. Είναι το θερμοσίφωνο από το 1960; Άν όχι τότε μια χαρά μπορείς να κάνεις μπάνιο με ανοιχτό θερμοσίφωνο

  15. Σημασία έχει να έχει γειωση το σπίτι, όχι ο θερμοσιφωνας

  16. Όπως ανέφερε κι ένα άλλο παλικάρι εδώ, αν ο θερμοσίφωνας δεν είναι από το 1960 και βάλε… τότε μπορείς να κανεις μπανιο. Παρολ’αυτα επειδή καμία φορά δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει, καλό θα ήταν να κλείνεις το θερμοσίφωνο πριν μπεις για μπανιο. Τόσα γίνονται, θέλει προσοχή !

  17. Σημασία έχει να έχει γειωση το σπίτι, όχι ο θερμοσιϕωνας. Διαρροή ρεύματος μπορείς να έχεις και σε καινούργιο συστημα, πόσο μάλλον 30ετιας και βάλε που είναι συνήθως

  18. Edw stin souidia den iparxi na klinis to thermosifono. Einai panta anameno opou kai na pas. An einai panta anoixto kai menei to nero zestw mipos etsi einai pio ikonomika? Mipos na zesteneis apo poli kruo nero einai xirotera? Sorry gia tous latinikous xaraktires.

  19. Έχουμε πάρει την ρήτρα αναπροσαρμογής με 10 μηχανάκια και ερχόμαστε εκει !

  20. Ναι αν χρησιμοποιείς καθημερινά ζεστό νερό συνέχεια, είναι πιο οικονομικό να διατηρείς το νερό ζεστό από το να το ζεσταίνεις από το μηδέν

  21. Έχει να κάνει με την γείωση. Με την πιθανή απουσία της δηλαδή.

  22. Έχω κάνει αμέτρητες φορές μπάνιο με ανοιχτό το θερμοσίφωνα και δεν έχω πάθει τίποτα προς το παρόν!

  23. Καλύτερα με κλειστό. Ίσως αν υπάρχει αυτόματος διαρροής ρεύματος να το αφήσεις καμμιά φορά όταν βιάζεσαι. Εγώ θα φοβόμουν.

  24. Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και άλλαξε αντίσταση . Ο θερμοσίφωνας ήταν ανοικτός και έπεσε το ρελέ διαρροής. Κανείς βέβαια δεν έκανε μπάνιο απλά κατάλαβα πως κάτι έγινε στον θερμοσίφωνα.

  25. Αν έχει γειωση το σπίτι, ελεύθερα. Ρελε εχεις; Πέφτει σε βραχυκυκλωμα;

  26. Με ρελέ διαφυγής και σωστή ηλεκτρική εγκατάσταση (γειώσεις, διατομές καλωδίων κλπ) μηδενίζεις τις πιθανότητες ηλεκτροπληξίας.

  27. και να διαρευσει ρευμα μεσα απο το νερο οπως ειπαν καποιοι και να μην εχεις ρελε για προστασια, η αντισταση του νερου ειναι τοσο μεγαλη πο δεν θα το καταλαβεις καν.

  28. Είχε κάνει σχετικό βίντεο ο electroboom, στο οποίο έχει ταχυθερμαστη όπου το νερό έρχεται σε απευθείας επαφή με την αντίσταση που το ζεσταίνει και μετά περνάει από την γείωση πριν βγει.

  29. Θυμαμαι με το σχολείο στο γυμνάσιο είχαμε επισκεφτεί την ΔΕΗ και μας είχαν πει ότι μπορεί να γίνει αυτό ναι. Λεπτομέρειες για το υπο ποιες προϋποθέσεις δε θυμάμαι όμως.

  30. Εμένα τελειώνει το νερό για πλάκα ρε παιδιά :(( αν δεν το αφήσω ανοιχτό στο τελευταίο χέρι ξεπλένομαι με παγακια

  31. Ναι, αλλα πρεπει να πανε ΠΟΛΛΑ πραγματα στραβα ταυτοχρονα για να γινει κατι τετοιο.

  32. Μια κοπέλα που δούλευε στο μαγαζί μας καποια χρόνια πριν, την ώρα που έκανε μπάνιο, λόγω του ότι δεν έκλεισε τον θερμοσίφωνα( χωρίς να γνωρίζω ηλεκτρολογικά για να εξηγήσω το πως ) την διαπέρασε το ηλεκτρικό ρεύμα και έκανε εγκαύματα. Οι γιατροί είπαν ότι ήταν τυχερη καθως είχε βραχεί σε όλο της το σώμα και έτσι το ρεύμα περασε από γύρω της. Έπεσε σε κόμμα και μετά από 10 ημέρες επανήλθε. Το σπίτι βέβαια που έμενε ήταν Πραγματικά πολύ παλιό, όποτε φαντάζομαι ότι δεν έγινε ποτέ συντήρηση.

  33. Και αρχαίος να είναι ο θερμοσίφωνας και να έχει να συντηρηθεί δεκαετίες ώστε να υπάρχει πιθανότητα να σε χτυπήσει ρεύμα, το ρεύμα που θα σε χτυπήσει θα είναι τόσο αδύναμο που απλά θα καταλάβεις ότι κάτι πάει στραβά. Δεν υπάρχει περίπτωση να πεθάνεις από θερμοσίφωνα ό,τι και να λένε. Όσο και να έχω ψάξει, δεν έχω βρει κάποια αξιόπιστη πηγή από τέτοιο θάνατο.

  34. Στα παλιά σπίτια εκτός όλων των απαντήσεων η γείωση ήταν πάνω στους σωλήνες της ύδρευσης και γιαυτο δεν κάνανε και μπάνιο όταν έβρεχε.Βέβαια με τα ρελε διαρροής έχουν λυθεί αυτά τα θέματα

  35. Νομίζω κάθε φορά που κάνω μπάνιο κάνω με ανοικτό θερμοσίφωνα.

  36. Φαν φακτ: ο μόνος τρόπος να είναι υπό τάση τα υδραυλικά μέρη σε σπίτι με "αντιηλεκτροπληξιακο" ρελέ είναι να έχει κακή σύνδεση στον ουδέτερο κάποιο άλλο διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία και να κλείνει κύκλωμα με την γείωση, η οποία είναι κοινή για όλο το κτίριο. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, τα κυκλώματα σχεδιάζονται με μέγιστη τάση επαφής 50 βολτ, αν τα ξεπεράσουν θεωρητικά θα πέσει κάποια ασφάλεια στον πίνακα του προβληματικού σπιτιού. Γενικά η πιθανότητα να σε χτυπήσει ρεύμα από θερμοσίφωνα θεωρώ πως είναι χαμηλότερη από το να σε χτυπήσει κεραυνός...

  37. Φοιτητής ηλεκτρολόγος μηχανικός εδώ. Πολλά σπίτια έχουν απίστευτες κακοτεχνίες στα ηλεκτρολογικά, οπότε το να είναι προβληματική ή και ανύπαρκτη η γείωση του θερμοσίφωνα σου δεν θα μου έκανε εντύπωση. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση διαρροής λόγω προβλήματος στη μόνωση της αντίστασης το ρεύμα δεν θα "φύγει" προς τη γη μέσω της γείωσης και ίσως βρεθείς στη διαδρομή του. ΠΟΤΕ δεν βασιζόμαστε στο ότι θα πέσει το ρελε διαρροής και θα μας σώσει.

  38. Αν δεν ήταν κυριολεκτικά ζήτημα ζωής ή θανάτου η "συμβουλή" σου αυτή θα ήταν απλά άκυρη. Τώρα είναι εξαιρετικά εξοργιστική. Ταχυθερμαντήρες ίσον κίνδυνος-θάνατος. Αν έχεις γερό στομάχι πέρνα μια βόλτα απ' το δεγουάϊενσι.κομ να πειστείς.

  39. Κάνω μπάνιο πάντα με ανοιχτό τον θερμοσίφωνα για τον εξής λόγο:

  40. Αν είναι έτσι ούτε πιάτα δεν θα μπορούσαμε να πλύνουμε με ζεστό νερό και ανοιχτό θερμοσίφωνα

  41. αν ολα λειτουργουν σωστα, δεν κινδυνευεις. λειτουργουν ολα σωστα?

  42. Εάν η γείωση στον θερμοσίφωνα δεν είναι καλή, μπορεί να υπάρξει και τέτοιο.

  43. δεν ξέρω τις ακριβείς αρχες πίσω απο το φαινόμενο αυτο αλλά μετά απο 5-6 φορες που ενώ πηγα να ακουμπήσω το διακόπτη βρύσης του ζεστού νερού με χτύπησε ρεύμα, (σε διαφορετικά σπίτια κατα καιρούς), δεν το ξαναέκανα ΠΟΤΕ.

  44. Εγώ με ανοικτό κάνω και δεν έχω πάθει τίποτα. Το έχει ακούσει και εγώ αυτό για την ηλεκτροπληξία αλλά όπως διάβασα παίζει να ισχύει μόνο για παλιούς θερμοσίφωνες.

  45. Το χω πάθει, ευτυχώς δεν πέθανα, αλλά είναι σίγουρα πολύ άβολο συναίσθημα. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες θα μου λένε ότι κάνω φλεξ αλλά ήμουν τυχερός, θα μπορούσα να είχα λοκαρει και να συνεχίσει να με χτυπάει. Είναι όντως επικίνδυνο. Ωστόσο αν έχει γίνει καλή δουλειά στην εγκατάσταση δεν θα πρεπε να εινια πρόβλημα. Είμαστε στην Ελλάδα, εμπιστεύεσαι τον μάστορα σου με την ζωή σου?

  46. Πιστεύω ηλεκτροπληξία πάθανε από τίποτα παλιούς θερμοσίφωνες αλλά δεν ξέρω.Εγώ με ανοικτό κάνω τον χειμώνα που δεν έχει ήλιο.

  47. Το κάνω ήδη επειδή θέλω κάνα 20 λεπτό ως πάπια, και επειδή ο θερμοσίφωνας δεν κρατάει πάνω από 10 λεπτά ζεστό νερό. Λέβητας του 90/00s πρέπει να εξ αι οπότε I'm safe. Για την δική σου περίπτωση είναι ανάλογα το έτος κατασκευής όπως και ποιότητα της συντήρησης, αλλά αν γίνεται μην το ρισκάρεις. Δεν αξίζει.

  48. Ναι μπορεί να πεθάνεις απο ηλεκτροπληξία. Μην κάνεις τέτοια.

  49. Ο μόνος τρόπος να πεθάνεις είναι αν το θερμοσίφωνο έχει βιδωτή ασφάλεια (πίνακες μέχρι 90s) και την έχεις "επιδιορθώσει" με αλουμινόχαρτο όταν κάηκε.

  50. Αν έχεις μεγάλο παπαρι και ακουμπάει στο νερό κανει κύκλωμα και απαγορεύεται .αλλιως εισαι οκ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News Reporter