1. Δεν είμαι γιατρός, απλά από εμπειρία η γιαγιά μου λίγο πριν το εγκεφαλικό άρχισε να πέφτει. Προσέχετε πολύ το πάτωμα στο μπάνιο και την ίδια τη μπανιέρα.

  2. Γενικά άμα υπάρχει κάποιος οικογενειακός γιατρός (παθολόγος ή γενικός γιατρός), καλύτερα να ξεκινήσετε από εκεί. Αυτός κατά πάσα πιθανότητα θα σας παραπέμψει σε κάποιον νευρολόγο. Ιδανικά προφανώς θες να βρεις κάποιον γηρίατρο αλλά στην Ελλάδα είσαι, οπότε είναι δύσκολο

  3. Καταρχάς θα ξεκινήσεις από έναν παθολόγο, ο οποίος μέσα από την κλινική εξέταση θα μπορέσει να καταλάβει εάν πρόκειται για νευρολογικο πρόβλημα, θέμα ισορροπίας (ΩΡΛ) ή καποια άλλη παθολογία.

  4. Παράλληλη εγώ θα της έπαιρνα κάποιο smartwatch με fall detection αν μένει μόνη της. Αν ξαναφορέσει και δε μπορεί να επικοινωνήσει να το μάθετε γρήγορα.

  5. Λοιπόν, φοιτητής φυσικοθεραπείας εδώ που για μισό χρόνο φροντίζω την γιαγιά μου, έχοντας μπόλικη εμπειρία από πεσιματα.

  6. Πολυ ωραια τα λες και σορρυ που θα το πω , αλλα *κηλες- δισκοπαθειες

  7. Νευρολόγος. Η αστάθεια και οι δυσκολίες στο βάδισμα συνήθως προκαλούνται από Πάρκινσον ή άνοια.

  8. Πολλές φορές η χειρότερη ισορροπία έχει να κάνει με έλλειψη β12. Δώσε ένα Neurobion και ίσως με πεπτικά ένζυμα ή με λίγο νερό με ξύδι για καλύτερη απορρόφηση (θελει οξινο pH)

  9. Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα ότι πρέπει να επισκεφτείτε ορθοπαιδικό και ενδεχομένως νευρολόγο.

  10. Καμιά φορά είναι και θέμα όρασης, καταρράκτης, εάν δεν βλεπει καλά.

  11. Μπορεί να πέφτουν για χίλιους δύο λόγους. . Η θεία μου που ήταν 93 χρόνων άρχισε να πέφτει και φεραμε νευρολόγος ο οποίος την διέγνωσε με αννοια.

  12. υπογλυκεμια . Εχω τους παππουδες μου καμια φορα το παθαινουν δεν πεφτουν τελειως αλλα εε καπως παραπατουν ζαλιζονται . ΠΡΟΣΟΧΗ μπορει να ειναι πολλα τα αιτια οποτε μην ψαχνεις συμβουλες εδω αλλα στον γιατρο

  13. Νευρολογος σε πρωτη φαση...που θα πρεπει να κανει τις εξετασεις του ( δλδ ο ανθρωπος τι να σου πει χωρις να δει τον ασθενη ή να κανει τουλαχιστον μια ΜΤ εγκεφαλου).

  14. Γενικά πρόβλημα με τον εγκέφαλο ή/και με το νευρικό σύστημα.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News Reporter