1. Όταν ο γίγαντας ο Σωτήρης απογείωνε το ραπ απ' τα σοκάκια της NY, τον Light και τον FY τους τάιζε ακόμα η μάνα τους Λαβάς Τύρι!

  2. Όταν έσκασε αυτό το τραγούδι, ο κόσμος ήταν πολύ καλύτερος σε σχέση με τώρα...

  3. μονο κατσικισια απο βιολογικη φαρμα μεσα στα δαση της ηπειρου. 1 κιλο στις 10 μερες.

  4. Εγώ κάνω μπουγιουρντί σχεδόν κάθε μέρα είναι όντως πολλαπλών χρήσεων το τυρί

  5. Shout out to φέτα γιατί έχει και σχετικά χαμηλές θερμίδες σε σχέση με κίτρινα τυριά. Και έντονη γεύση, ενώ αν δοκιμάσεις τα κίτρινα με χαμηλά λιπαρά είναι meh...

  6. Πέρα από την πλάκα, όσο καιρό έκανα διατροφή, η φέτα ήταν ο μόνος μου τυροκομικός συγγενής. Οι υπόλοιποι διάολοι ε΄΄ιναι τέρμα παχυντικοί. Οκ το ανθότυρο είναι το καλύτερο, αλλά μου θυμίζει φαϊ νοσοκομείου μετά την πέμπτη μέρα. Για το κόττατζ δεν θα μιλήσω καν,

  7. Ανάλογα τι θες να πετύχεις με τη φέτα. Πέρα από τις χαμηλές θερμίδες, είναι και πολύ χαμηλά σε πρωτεΐνη. Γενικά θέλει μια ισορροπία.

  8. Και μετά λένε ότι το μπάτσελορ περνάει αρνητικά μηνύματα στη νέα γενιά

  9. «"Η Φέτα Δεν Είναι Καλό Τυρί", και Άλλοι 99 Μύθοι του Σύγχρονου Καπιταλιστικού Συστήματος»

  10. Γιατρός μου έχει πει φέτα με κρέας να το αποφεύγω γιατί δεν γίνεται απορρόφηση του σιδήρου .Αλλά έχεις δίκιο , σαν την φέτα δεν έχει

  11. Σοβαρά; Είχα την εντύπωση ότι ο αιμικός σίδηρος απορροφάται εύκολα από το τον οργανισμό, ακόμα και με γαλακτοκομικά. Για τον φυτικό σίδηρο σίγουρα ισχύει αυτό, δηλαδή δεν πρέπει να τρώμε φακές με φέτα αλλά με ελιές.

  12. Λοιπον τωρα που συμφωνουμε για το οτι η φετα ειναι το καλυτερο τυρι πες και ποια φετα ειναι η καλυτερη και γιατι ειναι η δωδωνη

  13. Την καλύτερη φέτα την έχει όντως η Ήπειρος (που είναι και τα πάτρια εδάφη μου αλλά no bias)

  14. Καλαβρύτων αγάπη αρρώστια (και η Δωδώνη μαρεσει αν δεν έχω spicy όρεξη βέβαια)

  15. Φετα Καραλης για τους μυημενος και φετα κατσικισια Μετοχι Ευβοιας για τους εναλλακτικους

  16. Εννοείται! Ποιος άλλος κάνει το πιάτο φακές του σαν κάδο απορριμμάτων? Εγώ πετάω χύμα μέσα ψωμί, φέτα, ελιές, λουκάνικο, και τα αφήνω να κολυμπάνε. Όταν μαγειρεύω φακές, ξέρω ότι δεν θα πλένω πάνω από ένα πιάτο

  17. Αντικειμενικά μιλώντας, η φέτα είναι το καλύτερο τυρί του κόσμου. Όποιος είναι αντίθετος είναι αντικειμενικά λάθος.

  18. Μπαααα, κάθε μέρα τρώω 12 αυγά και μισό κιλό φέτα και είμαι κομπλέ. (Όλα χωριάτικα)

  19. Μπα σε σχέση με άλλα τυριά καλή είναι. Απλά το αλάτι είναι πρόβλημα (για άλλους λόγους, όχι για τη χοληστερίνη)

  20. Ειδικά κάποιες βαρελισιες πικάντικες φέτες είναι ότι καλύτερο. Αλλά πολύ ακριβό τυρί ρε γαμωτο

  21. Η φέτα είναι η κατηγορία τυρί από μόνη της και μετά υπάρχουν τα κασερια.

  22. Τώρα ανοίγεις πόλεμο, θα πρέπει να κάνω νέο ποστ οσονο΄ύπω για να απαντήσω στην πρόκληση

  23. Την φετα με το που την αγορασεις πνιξτην σε ενα κουτι με αλατονερο και φυλα την εκει. Αναλογα με το αλατι που θα ριξεις η φετα η θα αραιωσει η θα αλατιστει. Συν κραταει 2 βδομαδες παραπανω.

  24. Ίσως δεν έχεις δοκιμάσει καλή φέτα. Κανονικά δεν είναι πολύ αλμυρή

  25. Δοκίμασε burger με φέτα αντί για ψωμάκι και φέτα αντί για μπιφτέκι.

  26. Λοιπόν εμένα μου αρέσει η κλασσική σούπα που φτιάχνουμε με το ζωμό του κοτόπουλου, ρύζι αυγολέμονο. Ε, μέσα στη σούπα αυτή τη σούπα βυθίζω και ένα κομμάτι φέτα να λιώνει. Cheff's kiss

  27. Τη σέβομαι και την τιμώ τη φέτα, αλλά το αγαπημένο μου τυρί είναι η παρμεζάνα!

  28. Ψητή με μέλι κ σουσάμι, παραγγέλνω μόνο για μένα σε κάθε ταβερνάκι.

  29. Όλη μου την ζωή νόμιζα ότι ήμουν μόνος... Σε ευχαριστώ ρεντιτ

  30. Έχω δουλέψει σε τυροκομείο φίλε.Το πόση φέτα έχω δει δεν λέγεται. Από τα perks αυτής της δουλειάς ήταν ότι για διάλειμμα όταν είχαμε άδεια βαρέλια παίρναμε ψωμί με λάδι και βάζαμε πάνω κομμάτια φέτας φρέσκιας με τη σαλαμούρα ακόμα πάνω.Οτι καλύτερο και με λίγη μορταδέλα πάνω...

  31. Η φέτα γαμάει αλλά άμα δεν έχει λάδι (με ή χωρίς ρίγανη) δεν είναι τόσο καλή και προσωπικά θέλω πάντα να έχω και ψωμί για την απολαύσω στο φουλ, ενώ ένα τυρί όπως γκούντα η γραβιέρα μπορώ να πάρω ένα κομμάτι και να το φάω σκέτο κατευθείαν, γιαυτό it all comes down to circumstances γενικά λατρεύω το τυρί (ps η μυζηθρα δεν είναι basically φέτα για τρίψιμο; btw το αγαπημένο μου τυρί για ότι είναι μακαρόνια related)

  32. Κοίτα, φέτα για όγκο (ξέρεις, αυτό το καθημερινό συνοδευτικό που χωρίς αυτό το πιάτο είναι μισό) και κάποια άλλα επιλεγμένα για τη γεύση γιατί δεν το σηκώνει η τσέπη μου να τρώω μισό κεφάλι γραβιέρα (και μπλου, και camembert, και Gruyere, και παρμεζάνα, και...) την εβδομάδα.

  33. Όχι Το μοναδικό ίσως τυρί το οποίο δε μπορώ να βάλω στο στόμα μου . Πολύ βαρύ ρε παιδί μου, σαν α τρως αλμυρή τσιμεντοπλυθα . Μόνο στο φούρνο να έχει λιώσει μ αρέσει κάπως.

  34. Παιδιά συγνώμη αλλά τη φέτα ούτε να τη μυρίσω δε μπορώ, ό,τι χειρότερο

  35. Ειλικρινά η φέτα είναι το πιο σιχαμερό τυρί που έχω δοκιμάσει ποτέ. Προφανώς αρέσει στους περισσότερους απ ο,τι έχω καταλάβει, αλλά όσες φορές έχω προσπαθήσει να το δοκιμάσω μου έρχεται αναγούλα. 🤷‍♂️

  36. Τι είπες για την φέτα ρε;;;; παιδιά ας τον κάνει κάποιος ban τον κύριο /s

  37. Δοκίμασε την ψητή η λιωμένη σε φαγητό .Θα αλλάξεις γνώμη .

  38. Που να φας φέτα πραγματική και όχι ασβέστη να δεις τι θα πάθεις

  39. εγώ προτιμώ μυζήθρα. Την ξινομυζήθρα Χανίων προφανώς, όχι το έκτρωμα το γλυκό που έχουν στην ανατολική Κρήτη.

  40. Είναι από τα καλύτερα αλλά η μπουρατα είναι το καλύτερο τυρί στον κόσμο. Εννοείται φρέσκια. Ακόμα και μια επιπλέον ημέρα στο ψυγείο κάνει διάφορα.

  41. Τι ξέρεις ότι η φέτα δεν είναι (ανεκτίμητη) edit (αγελαδινή) κανονικά έτσι; Και κύριοι υπάρχουν πάρα πολλά τυριά που είναι αιγοπροβεια κι όχι αγελαδινά.

  42. φεταμονο σε σαλατες , σκετη με λιγο λαδι και ριγανι , σαγανακι και γεμιστα

  43. Λιωμένη φέτα με το πιρούνι, μέσα ρίχνουμε λαδάκι, ρίγανη και λίγη πάπρικα. Ένα καρβέλι φρεσκοφουρνισμένο ψωμί.

  44. Για σαλάτα ή μαζί με ελιές όντως, αν και πολλοί σιχαίνονται την κατσικίσια, που εγώ την προτιμώ. Δεν μου αρέσει η προβια ή αγελαδινη.

  45. Εμείς στη βόρειο Ελλάδα τη λέμε απλα τυρί. Ειναι το μόνο κύριο τυρί όλα τα αλλα ειναι δευτεραντζες.

  46. Η φέτα είναι όντως το καλύτερο τυρί για εμένα το οποίο είναι κάτι υποκειμενικό διαφέρει από άτομο σε άτομο αλλά πρέπει να σημειωθεί ότι είναι το πιο ακριβό διότι είναι ένα τυρί το οποίο το άτομο το καταναλώνει σε τεράστιες ποσότητες. Πιστέψτε με ή όχι είναι υπερβολικά ακριβό αν θέλετε να το ευχαριστηθείτε αλλά συμφωνώ είναι το καλύτερο.

  47. Ναι ρε ειδικα της χηρας απο τον πειραια και του Πεππα απο τις ζαρακες η γιδινη ..... τρελα

  48. Το πατριωτικό στοιχείο δεν θα σας αφήσει να δείτε την αλήθεια αλλά η γκούντα είναι το τοπ τυρί

  49. Θα κάνω ιεροσυλία με αυτό που θα πω αλλά κατά την γνώμη μου, η φέτα είναι το χειρότερο ελληνικό τυρί με διαφορά. Είναι τόσο αλμυρή που κάθε φορά που τρώω, δεν μπορώ να καταλάβω την γεύση των άλλων φαγητών και χάνω την όρεξη μου! ☹

  50. Κοίτα, η πλειοψηφία των φετων στο εμπόριο είναι όντως αλμυρές, αλλά όχι όλες όμως. Δοκίμασε να πας σε μαγαζί με τυροκομικά και να τους πεις να σου δώσουν φέτα που να μην είναι τόσο αλμυρή.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News Reporter