Виртуална разходка в царството на кафето
Кафето е радост и почивка, повод за размисъл, вдъхновение и споделеност, един прекрасен ритуал, време за приятелски разговор, за усмивка и просто едно от нещата, без които не можем да си представим нашия живот.
До такава степен сме приели кафето за даденост, за неразделна част делника и празника, че понякога почти забравяме да отправим поглед към неговата история и малки тайни. Отпивам глътка горчиво кафе и се усмихвам на неговия неустоим аромат и освежителна енергия, на магията му. Каня ви на кратка виртуална разходка в царството на кафето.
Историята на кафето
Растението на кафето идва от Етиопия и заедно с кофеина съдържа хиляди ароматни вещества, които е доказано, че възбуждат нервната система. Спомняте ли си онази древна легенда откриването на кафето? Според нея един млад мъж останал изумен как неговите кози изведнъж като че ли подивяли и дълго време не можели да се успокоят, подскачайки без почивка насам-натам, енергични и неуморими, след като случайно вкусили от някакво странно растение. Но това е само една легенда за кафето, достигнала до нас.
Предполага се, че през 14 век чрез търговци на роби пренасят кафе от Етиопия в Арабия, където постепенно се създават и най-важните търговски центрове за кафе. Така градът-пристанище Mocha в днешен Jemen е наречен също Mokka и е мястото на най-големия пазар на кафе.
Средата на 17 век във Венеция се появява първото кафене, което е извън арабския свят и венецианските търговци създават първия европейски пазар за сурово кафе. Триумфалният поход на напитката нашир и надлъж европейския континент започва заедно с постепенно изграждащата се култура на кафенетата през 18 век.
Да не забравяме, че по онова време кафето е било скъпа стока и само богатите граждани и аристократите са можели да си позволят тази напитка. По-бедните слоеве на населението са замествали кафето не само по време на криза с напитки от малцово кафе и цикория.
Пътят на кафето
Кафе се добива в около 80 страни в света. Бразилия е най-големият световен експортьор на кафе и произвежда една трета от световната продукция на кафе като една трета се консумира от самата страна.
Виетнам, преди непознат за търговията на кафе, през последните години успя да изпревари Индонезия и Колумбия и да се нареди на второ място от световната продукция.
Най-важните области за отглеждане на кафе се намират между Африка и Средна и Южна Америка, както и Азия.
99% от общата продукция на кафе се основава на двата сорта – Arabica (Coffea arabica) Robusta (Coffea Canephora). 70% от световната продукция на кафе принадлежи на Arabica зърната.
Кафенетата – място за вдъхновение
През 18 век хора на изкуството и писатели се срещат в кафенетата на Оксфорд, Лондон, Париж и Виена на чаша кафе и обсъждат различни артистични и философски теми, както и „знаците на епохата”.
Известни писатели като Карл Краус, Артур Шницлер и Егон Ервин Киш пишат своите книги, статии и истории неслучайно в уютните традиционни кафенета. Най-старото кафене в Германия е „Zum Arabischen Coffe Baum“ в Лайпциг – любима място на композиторите Шуман и Вагнер.
Любопитен е фактът, че скандинавските страни водят класацията по най-голяма консумация на кафе, като начело са финландците с 11 кг. кафе на година на човек от населението. Американците изпиват едва 4 кг. кафе средно на година.
Кафе културата
Интересно е да хвърлим поглед към това как се развива кафе културата в съвременния свят. Предлагам ви едно приятно и ароматно пътешествие с дъх на кафе в отделните държави, които са прочути с любовта и умението си да приготвят кафе специалитети, с превръщането на кафе традицията в своеобразен ритуал и наслада за сетивата.
Италия
Espresso
В Италия еспресото се нарича накратко „Caffe“ и се сервира в малки чаши.
Macchiato
Към еспресото се прибавя малко мляко и млечна пяна.
Caffe Latte
В голяма чаша се налива мляко и се допълва с двойно еспресо.
Caffe Corretto
Еспресото се “коригира” с Grappa, коняк или ликьор.
Cappuccino
Еспресо, върху което се налива горещо мляко и млечна пяна, най-отгоре се поръсва какао прах.
Испания
Cafe cortado
Това е испанският вариант за италианско еспресо, като различната нотка е малко гореща млечна пяна като рафиниран завършек.
Австрия
Melange
Този австрийски специалитет е комбинация на кафе и горещо мляко. Идеалното съчетание на тези две съставки, както преди, така и сега, е повод за “философски” дискусии във Виена.
Fiaker
Това е специалитет, посветен на виенските файтонджии – Fiaker. Към еспресото или моката се прибавя глътка ром или коняк, сервира се украсен с бита сметана в стъклена чаша.
Франция
Cafe au lait
Това е френското наименование на кафето с мляко: Кафето заедно с горещо мляко се сервира с в голяма чаша (подобна на супена паница) и се пие във Франция само на закуска по стар обичай.
Cafe brulot
Един традиционно френски специалитет: Лимонени и портокалови кори, канела, карамфил, коняк и портокалов ликьор се смесват с кафето, фламбира се и се гарнира с бита сметана.
Cafe creme
Espresso с мляко, подобно на италианското капучино.
Манията, наречена кафе
Специално за читателите на Public Republic познавачът Michael Gliss (чиято професия се нарича Kaffesommelier и се състои в контрол на качеството на кафето в процеса на превръщане на суровото кафе в краен продукт за консумация) сподели няколко съвета, които ще направят насладата от кафето истинска и незабравима.
Michael Gliss препоръчва кафето да е прясно и да се пие не по-късно от десет дни след отваряне на опаковката.
Рецептата за перфектното Latte Macchiato е следната: Млякото се загрява до температура 58 градуса, след което се налива заедно млечната пяна в стъклена чаша и се оставя да постои 30 секунди. Приготвеното еспресо се излива много бавно съвсем близо до ръба на чашата и по този начин се постига естетичното разграничаване на млечния и еспресо слой.
И още една препоръка за истинските ценители на кафе: Рецепта за двойно Espresso Macchiato Cote d’Azur: Едно резенче портокал с малко кафява захар се заливат с двойно еспресо, разбърква се силно с пръчка канела и накрая се гранира с млечна пяна. Насладата е невероятна!
А какво е кафето за вас? Имате ли собствена рецепта за кафе с усмивка?
9 Kоментара за сега ↓
Julia Staneva // 24 сеп, 2007 //
При толкова много кафе, как да не сме бодри през целия ден? Не знам защо, но в този ранен час пред чаша ароматно италианско кафе Пелини с настроение си тананикам песента на Тодор Колев :
” Но хубаво е, дявол да го вземе,
кафето през работно време.
Кафе ЕСПРЕСО, А ЛА ТУРКА,
кафе за шеф, за мижитурка”…….
Victor // 24 сеп, 2007 //
Моят ден не може да започне и да се състои без чаша горчиво еспресо. Всъщност най-важната добавка към сутрешното кафе вместо подсладител е дозата чувство за хумор.
Ако не е това, няма да мога да отреагирам на ниво на абсурдите и дразнещите случки от ежедневието. Заглавието “Кафето с усмивка” е повече от подходящо за моята рецепта.
La Luna // 25 сеп, 2007 //
За мен най-незабравимо е кафето в невероятния Париж – в града на радостта от живота, от изкуството, любовта, модата, на тънките удоволствия от живота.
Неповторимо е усещането да седиш в едно от онези уютни кафенета, които са разположени на самата улица, да си навън дори през по-студените есенни и зимни дни и да се чувстваш част от движещите се потоци хора, да съзерцаваш и участваш в глъчката на живота.
Кафето в Париж е един ритуал на сетивата, който те зарежда с желание за живот.
Julia Staneva // 25 сеп, 2007 //
За някои хора ритуал, за други – кофемания, за трети просто средство за тонизиране…
…”Кафе за всеки, за да не задреме
от скука през работно време!”…
viki // 28 яну, 2008 //
Кое кафе е най-силното – късото или дългото?
Angie // 28 яну, 2008 //
Късото кафе е по-силно, тъй като е по-концентрирано. Доброто и силно еспресо може да се познае по каймака и интензивния аромат на кафе. Ако не се е получил плътен каймак, с голяма вероятност кафето е по-едро смляно от необходимото. Толкова обичам уханието на кафе, това е начинът да започне един хубав ден…
славчо павлов // 23 яну, 2010 //
Съжалявам че трябва да опровергая по горния коментар , но това не о отговаря на истината.Разбира се че по – силното кафе е дългото тъй като колкото по дълго време водата минава през кафето в цедката толкова повече кофеин се разтваря и съответно отделя в екстракцията в чашата.
Георги // 21 мар, 2011 //
относно Caffe Latte, не е ли обратното – кафе и двойна доза мляко. Аз поне така го правя
иначе как ще се направят фигурките
КРАСИМИРА ЛЮБОМИРОВА // 1 апр, 2011 //
МНОГО ОБИЧАМ КАФЕ,ПИЯ ГО САМО СУТРИН,НО С ГОЛЯМО
УДОВОЛСТВИЕ.ЗА МЕН ТО Е И ИЗТОЧНИК НА ЗНАНИЯ,НЕ СА
МО НА ДОБРО НАСТРОЕНИЕ.ФИГУРИТЕ В КАФЕТО МИ ПОМАГАТ ДА ПОГЛЕДНА В НАСТОЯЩЕТО,КОЕТО МИ ПРЕДСТОИ.
Коментирай